Doksylamina to przebadana klinicznie substancja czynna, która jest używana w Polsce do produkcji leków zarówno tych dostępnych bez recepty, jak i możliwych do kupienia wyłącznie z przepisu lekarza. Jest to lek przeciwhistaminowy wskazany do stosowania w krótkotrwałym, objawowym leczeniu sporadycznej bezsenności u dorosłych, zwłaszcza w przypadku występowania trudności z zasypianiem, częstych przebudzeń nocnych, wczesnego budzenia w godzinach porannych. Chcesz wiedzieć więcej na temat doksylaminy? Zapoznaj się z naszym artykułem!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest doksylamina,
- jakie działanie ma doksylamina,
- czy doksylamina uzależnia,
- doksylamina i jej stosowanie.
Doksylamina – co warto o niej wiedzieć?
Dlaczego doksylamina stosowana jest w krótkotrwałym leczeniu sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych? Wynika to z tego, że jest antagonistą receptorów H1 zlokalizowanych w mózgu. Tym samym zmniejsza pobudzenie układu nerwowego, pozwala uniknąć „gonitwy myśli” przed snem i ułatwia zasypianie. Ponadto doksylamina nie obniża jakości snu.
Doksylamina wykazuje działanie nasenne i uspokajające. Działanie uspokajające leku należy podkreślić, ponieważ krótkotrwała bezsenność może być wywołana u pacjentów np. stresem, niepokojem i nerwowością. Działanie uspokajające doksylaminy jest porównywalne z lekami uspokajającymi. Co ważne, doksylamina nie powoduje uzależnienia [1], dlatego też jest to substancja, która sprawdzi się w krótkotrwałym leczeniu bezsenności.
Doksylamina i jej działanie
Doksylamina działa nasennie
Skuteczność nasenna doksylaminy potwierdzona jest klinicznie. Osoby dorosłe przyjmujące leki przeciwhistaminowe z doksylaminą twierdzą, że rzadziej budzą się w nocy, ich sen jest bardziej efektywny, a rano wstają wypoczęci [3].
Uspokaja i pozwala się wyciszyć
Doksylamina wykazuje działanie uspokajające i skraca czas zasypiania. Jest to substancja czynna, która przenika barierę krew-mózg. Następnie blokuje receptory H1 znajdujące się w mózgu i tym samym hamuje działanie histaminy (neuroprzekaźnika, który odpowiada za pobudzenie organizmu).
Działa już po 30 minutach
Efekt działania jest odczuwalny już krótko po przyjęciu tabletki. Z reguły działanie nasenne i uspokajające pojawia się po 30 minutach (zależy to jednak od różnych czynników m.in. indywidualnej wrażliwości na lek, wieku, masy ciała, stanu zdrowia).
W związku z tym, że doksylamina zaczyna działać już po około 30 minutach najlepiej przyjmować ją tuż przed snem. Wpływa ona na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn. Należy pamiętać o tym, przyjmując lek w ciągu dnia.
Daje długi, nieprzerwany sen
Zwiększa głębokość snu, zapobiegając przebudzeniom. Doksylamina dzięki swoim właściwością sprawia, że jakość naszego snu znacznie się poprawia. Działa do 8 godzin.
Dostępny w aptekach bez recepty
Doksylamina to substancja czynna, którą bez problemu znajdziesz w każdej aptece. Leki z doksylaminą są bezpiecznie, dlatego też dostaniesz je bez recepty.
Czy doksylamina uzależnia?
Stosowanie doksylaminy w zalecanych dawkach uznaje się za bezpieczne. Ewentualne działania niepożądane są z reguły łagodne i po pewnym czasie mijają. U osób dorosłych przyjmujących leki przeciwhistaminowe z doksylaminą najczęściej obserwuje się poranną senność oraz suchość w ustach. Wśród innych działań niepożądanych wymienia się m.in. zatrzymanie moczu, bóle i zawroty głowy, zaparcia, niewyraźne widzenie czy zaburzenia koordynacji ruchowej.
Doksylamina nie wykazuje działania uzależniającego, jednak każdy lek zawierający tę substancję należy stosować zgodnie z zaleceniami. Przed użyciem leku pamiętaj, aby zapoznać się z treścią zamieszczoną na ulotce.
Doksylamina działa nasennie
Skuteczność nasenna doksylaminy potwierdzona jest klinicznie.
Uspokaja i pozwala
się wyciszyć
Doksylamina wykazuje działanie uspokajające i skraca czas zasypiania.
Działa już po
30 minutach
Efekt działania jest odczuwalny już krótko po przyjęciu tabletki.
Daje długi,
nieprzerwany sen
Zwiększa głębokość snu zapobiegając przebudzeniom. Działa do 8 godzin.
Jak stosować lek Noctis Noc zawierający doksylamine?
Przygotowaliśmy specjalnie dla Was instrukcję, jak prawidłowo stosować lek Noctis Noc, który zawiera doksylaminę. Poniżej znajdziesz video instruktażowe oraz pomocne infografiki!
Noctis Noc – lek z doksylaminą bez recepty, który wspomoże Twoją walkę o dobry sen!
Noctis Noc to lek bez recepty, produkowany przez polską, rodzinną firmę farmaceutyczną – Biofarm. Lek zawiera przebadaną klinicznie doksylaminę. Zalecana dawka początkowa to 1 tabletka, 12,5 mg przyjmowana na 30 minut przed snem. Dawka może zostać zwiększona do 2 tabletek, 25 mg, jeśli początkowa dawka nie zapewnia wystarczającego łagodzenia objawów bezsenności. W przypadku występowania senności w ciągu dnia zaleca się zmniejszyć dawkę produktu z 25 mg do 12,5 mg, lub zapewnić co najmniej 8-godzinny odstęp między przyjęciem produktu a planowaną pobudką. Leczenie trwa zwykle od kilku dni do jednego tygodnia [1].
Bibliografia:
- ChPL Noctis Noc.
- 2. Krzystanek M., Krysta K., Pałasz A., Leki przeciwhistaminowe I generacji używane w leczeniu bezsenności – przesądy i dowody, Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii, 2020, 36 (1), s. 33–40.
- Krzystanek M., Białek A., Pałasz A., Skowronek R., Doksylamina w leczeniu zaburzeń snu i lęku, Farmakoterapia w Psychiatrii i Neurologii, 2016, 32 (1).
Czy masz problemy ze snem?
Odpowiedź na 4 krótkie pytania i dowiedz się czy Noctis Noc jest dla Ciebie.
Sprawdź nasze porady
Techniki relaksacyjne przed snem
Sen to jeden z podstawowych elementów dbania o zdrowie. Pozwala się ciału zregenerować, zapewnia energię na cały dzień, zmniejsza poziom stresu. W dzisiejszych czasach jednak nie jest łatwo o zdrowy sen. Wiele zewnętrznych czynników potrafi go zaburzyć, prowadząc nawet do bezsenności. Jak zatem zadbać o to, by porządnie się wyspać? Można wypróbować techniki relaksacyjne. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule.
Zaburzenia rytmu okołodobowego
Zaburzenia rytmu okołodobowego dotykają od 6 do nawet 12% populacji i mogą być jedną z pośrednich przyczyn depresji oraz innych trudności ze zdrowiem psychicznym. Czym charakteryzują się zaburzenia rytmu okołodobowego i jak sobie z nimi poradzić?
Zegar biologiczny – czym jest i jak działa?
Nasze codzienne funkcjonowanie jest uzależnione nie tylko od czynników zewnętrznych takich jak godziny pracy czy szkoły. Każdy organizm posiada własne wytyczne, które funkcjonują trochę jak wbudowane funkcje w telefonie. To one decydują, kiedy jest dla nas najlepszy czas na naukę, sen, pracę, spotkania z przyjaciółmi, jedzenie itd. To właśnie jest zegar biologiczny. Więcej na jego temat dowiesz się z artykułu.