Bezsenność wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie, koncentrację uwagi oraz samopoczucie. W sytuacji bezsenności występującej regularnie zwykle zalecane jest zażywanie leków. Jak działają tabletki nasenne i na jakie substancje warto się zdecydować?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak działają tabletki nasenne,
- jak działają tabletki Noctis Noc zawierające doksylaminę.
Jak działają tabletki nasenne?
Zgodnie ze statystykami, człowiek spędza średnio ⅓ swojego życia w trakcie snu, jednak około 30% ludzi cierpi współcześnie na problemy ze snem. Oznacza to, że bezsenność powoli staje się poważnym problemem społecznym, występującym u sporej części populacji. Niektórzy zastanawiają się nad tym, jak działają leki nasenne, jednak odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Niektóre tabletki bez recepty opierają się tylko na wywołaniu większej senności, a inne na zmniejszeniu symptomów stresu i uspokojeniu organizmu. Dobrze pamiętać o tym, że leki nasenne bez recepty są przeznaczone przede wszystkim do krótkotrwałego leczenia bezsenności. W sytuacji, gdy taki stan się przedłuża, warto zdecydować się na wizytę, na przykład u psychiatry. A jak działają leki nasenne na receptę? W przypadku grupy benzodiazepin, następuje zwiększenie poziomu kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), dzięki czemu zmniejsza się szybko poziom stresu i pojawia się efekt senności. Niestety takie tabletki mogą działać również silnie uzależniająco, dlatego obecnie lekarze zalecają zażywanie takich leków, które nie zawierają benzodiazepin.
Jak działają tabletki na sen Noctis Noc?
W tym miejscu warto zastanowić się nad tym, jak działają tabletki na sen Noctis Noc, zawierające doksylaminę. Substancja ta znana jest od 1948 roku i stosowana jest przede wszystkim w sytuacji problemów z zasypianiem, które wynikają głównie z nerwów oraz stresu. Doksylamina ma działanie uspokajające i nasenne, a jednocześnie nie jest substancją uzależniającą, dlatego można zażywać ją przez jakiś czas bez żadnych skutków ubocznych. Leki nasenne, takie jak Noctis Noc, zawierające doksylaminę, działają już po około 30 minutach, przyspieszają czas potrzebny na zasypianie i dbają o głębokość snu. Doksylamina przenika przez barierę krew-mózg i zaczyna oddziaływać na receptory H1, a więc powoduje szybko efekt uspokajający. Dodatkowo substancja ta ma działanie nasenne, przeciwwymiotne i przeciwcholinergiczne. Warto dodać, że doksylamina jest stosowana nie tylko w leczeniu bezsenności, ale także w przypadku pokrzywki, kichania, kataru i łzawienia oczu, a więc objawów typowo alergicznych. Dawka wyjściowa, dla osób dorosłych, to 12,5 mg na dobę, przyjmowane na około 30 minut, natomiast możliwe jest zwiększenie dawki do dwóch tabletek na 30 minut przed położeniem się spać. Lek ten należy zażyć na około osiem godzin przed planowaną pobudką. Doksylamina ma udowodnione działanie kliniczne i sprzedawana jest w aptekach. Jeszcze jakiś czas temu takie leki nasenne można było dostać tylko na receptę, jednak obecnie można zakupić Noctis Noc również bez recepty.
Miewasz problemy ze snem?
Nieprzespana noc, a przed Tobą kolejny aktywny dzień?
Chociaż większość ludzi uważa, że bezsenność ich nie dotyczy to statystyki pokazują, że nawet 50% dorosłych Polaków ma problemy ze snem. Noctis Noc to lek na sen dostępny bez recepty, który skraca czas zasypiania i pozwala nawet na 8 godzin nieprzerwanego snu.
Sprawdź więcej porad
Techniki relaksacyjne przed snem
Sen to jeden z podstawowych elementów dbania o zdrowie. Pozwala się ciału zregenerować, zapewnia energię na cały dzień, zmniejsza poziom stresu. W dzisiejszych czasach jednak nie jest łatwo o zdrowy sen. Wiele zewnętrznych czynników potrafi go zaburzyć, prowadząc nawet do bezsenności. Jak zatem zadbać o to, by porządnie się wyspać? Można wypróbować techniki relaksacyjne. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule.
Zaburzenia rytmu okołodobowego
Zaburzenia rytmu okołodobowego dotykają od 6 do nawet 12% populacji i mogą być jedną z pośrednich przyczyn depresji oraz innych trudności ze zdrowiem psychicznym. Czym charakteryzują się zaburzenia rytmu okołodobowego i jak sobie z nimi poradzić?
Zegar biologiczny – czym jest i jak działa?
Nasze codzienne funkcjonowanie jest uzależnione nie tylko od czynników zewnętrznych takich jak godziny pracy czy szkoły. Każdy organizm posiada własne wytyczne, które funkcjonują trochę jak wbudowane funkcje w telefonie. To one decydują, kiedy jest dla nas najlepszy czas na naukę, sen, pracę, spotkania z przyjaciółmi, jedzenie itd. To właśnie jest zegar biologiczny. Więcej na jego temat dowiesz się z artykułu.